Kış Kampanyası

Depremden Sonraki İlk Kış Sıcacık Bir Kış Olsun

Kar yağışı diğer çocuklar için ne kadar mutluluk ve heyecan verici ise soğuktan korunamayacağını düşünen çocuklar için o kadar endişe vericidir.

Kışın gelmesiyle birlikte, değişen hava koşulları depremden etkilenmiş, savaş yaşamış, ekonomik kriz ile mücadele eden başta deprem bölgesindeki çocuklar olmak üzere Suriye ve Filistin gibi dünyanın farklı kriz bölgelerindeki çocuklar için hayatı daha da zorlaştırıyor.

Deprem bölgesindeki çocuklar, her kışı evlerinde heyecanla beklerken bu kış, konteynerlerde nasıl ısınacaklarını düşünüyorlar.

YEÇED olarak destekleriniz ile deprem bölgesi başta olmak üzere, Suriye, Filistin ve  kriz bölgelerinde yaşayan yaklaşık 15.000 ihtiyaç sahibi çocuğa kış aylarında ısınmalarını sağlamak ve sağlıklarını korumak adına mont, bot, atkı, bere gibi temel ihtiyaçlarını ulaştırırken, yetimhane ve okullara yakacak yardımı sağlıyoruz.

Bağış yaparak çocuklarımızın “sıcacık bir kış” geçirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Destek Bedeli:  900 TL

Kış Projesine Dair Sık Sorulan Sorular

Kış projesi faaliyetlerimizle nelere ulaşmayı hedefliyoruz?

Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte birçok aile ve çocuk, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır. Kış projesi faaliyetimiz, başta deprem bölgesi, İstanbul, Suriye ve Filistin olmak üzere farklı kriz bölgelerindeki çocukların giyinme ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Bu proje ile çocukların sağlıklarını koruyabilmeyi ve kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda yakacak yardımı ile çocukların daha rahat bir kış geçirmelerini, öğrencilerin devamsızlık oranlarını düşük  tutarak eğitimlerine odaklanmalarını,  gelecekteki fırsatlara olumlu etki sağlamayı ve eğitim haklarını güvence altına almayı amaçlıyoruz.

Kış Projesi yapacağımız bölgeleri tespit ederken nelere dikkat ediyoruz?


Savaştan, afetlerden ve ekonomik krizden etkilenmiş bölgelerdeki çocuklarla çalışan derneğimiz,  kış projesi kapsamında da ihtiyaç tespitini kışın yaşam şartlarını zorlaştırdığı  bu bölgeler arasından yapmaktadır. 

Kriz bölgelerindeki okulların ve yetimhanelerin mevcut ısıtma sistemleri, bina yapısı, coğrafi konumu ve öğrenci kapasitesini içeren detaylı bir ihtiyaç analizi gerçekleştirilir. Soğuk hava koşullarına maruz kalan çocukların daha konforlu ve sıcak bir yerde yaşamaları, okula devam edebilmeleri  için ısıtılması gereken ve ihtiyacın öncelikli olduğu kurumların işlevselliğini sürdürülebilir kılmak için bölgelerdeki okullar ya da yetimhaneler önceliklendirilir.  

Bunun dışında, bölgenin ulaşılabilirliği, güvenliği ve dağıtımın raporlanabilir şartlar altında yapılabilmesi önem arz etmektedir.

Kış Projesi faaliyetlerini hangi bölgelerde yapıyoruz? 

Kış Projesi kapsamında yapılacak yardımları ülkemizde İstanbul ve deprem bölgesi başta olmak üzere, yıllardır iç savaşta olan Suriye’de, İşgalci İsrail tarafından yoğun bombardıman altında kalan ve kışın gelmesi ile şartların daha da zorlaşacağı Filistin’de , Afganistan, Libya ve Lübnan gibi dünya üzerinde kriz yaşanan bölgelerdeki çocuklara ulaştırmayı hedefliyoruz. 

Projenin hedef kitlesi kimlerdir?

Projenin hedef kitlesi, savaştan, afetlerden ve ekonomik krizden etkilenmiş  ülkemizde sosyal hizmet uzmanlarımızın değerlendirdiği, yurtdışında partner kurumlarımız aracılığıyla  acil ihtiyaç analizi yaparak belirlediğimiz çocuklardan oluşmaktadır. Başta yetim ve yetimhanelerde kalan çocuklar olmak üzere, özel gereksinimli ya da ailesinde özel gereksinimli biri bulunan, sağlık sorunları ile mücadele eden, sosyal yardım kaynaklarına erişme bakımında kısıtlı imkanlara sahip, sosyo-ekonomik durumundan dolayı zorluklar ile karşı karşıya olan dezavantajlı çocuklar önceliklendirilmektedir. 

Kış Projesi  kapsamında çocuklara dağıtılacak olan malzemeler nelerdir?

Kış projesi kapsamında, bot, mont, atkı ve bere başta olmak üzere kışın zor şartlarında çocukları sıcak tutacak kışlık ihtiyaçlar dağıtılacaktır. Bu giysiler, soğuk hava koşullarına karşı koruma sağlayarak, ihtiyaç sahibi çocukların ve ailelerin daha güvenli ve sıcak bir kış geçirmelerine katkıda bulunacaktır.

Aynı zamanda, yetimhaneler, konteynerler ve Suriye çadır kentlerindeki okullarda yürüteceğimiz yakacak yardımı projemizle, çocukların kış aylarında daha iyi koşullarda yaşamalarını, öğrencilerin derslere daha konforlu bir ortamda katılımını ve daha etkili bir öğrenme deneyimi yaşamalarını hedefliyoruz. 

Yardımlar nasıl ulaştırılacak?

Depremin ilk anından itibaren deprem bölgesinde etkin ve hızlı bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmemiz sebebiyle bölgedeki yerel yönetimler ile işbirliği içerisindeyiz. Kışlık kıyafet seti ve yakacak yardımı dağıtımlarımızı gerçekleştirirken de yerel yönetimlerle koordineli bir şekilde ilerliyoruz.  Süreci yöneten sosyal hizmet uzmanlarımız bölgede tespitlerde bulunurken dağıtımları büyük bir özveri ile planlayıp yürütmektedirler. 

Yurtdışındaki dağıtımlarımız ise deneyimli ve kurumsal ilkelerimize uygun partner kurumlar aracılığıyla ile gerçekleşmektedir.  Bu şekilde, ihtiyaç sahiplerine daha etkili bir destek sağlamaktayız.


Bu çalışmaları yaparken dağıtım yaptığımız bölgelerde gelecek çalışmalar için de ihtiyaç analizi yapılmaktadır. 

Yakacak yardımı yapılacak bölgeler  nasıl seçiliyor? 
Kriz bölgelerindeki okulların ve yetimhanelerin mevcut ısıtma sistemleri, bina yapısı, coğrafi konumu ve öğrenci kapasitesini içeren detaylı bir ihtiyaç analizi gerçekleştirilir. Soğuk hava koşullarına maruz kalan çocukların daha konforlu ve sıcak bir yerde yaşamaları, okula devam edebilmeleri  için ısıtılması gereken ve ihtiyacın öncelikli olduğu kurumların işlevselliğini sürdürülebilir kılmak için bölgelerdeki okullar ya da yetimhaneler önceliklendirilir.