Bağış Hattı: 0 212 909 20 45
"Bir Çocuk, Bir Dünya Kurar"

Kurban Çalışmaları

Kurban Bayramını yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklarla yaşıyoruz!

Yeryüzü Çocukları Derneği olarak 2024 Kurban Dağıtımı faaliyetleri kapsamında Filistin/Gazze, Lübnan’daki Filistinli mülteci kampları, Bangladeş, Arakanlı mülteci kampları ve Tanzanya’daki yetimler, ve ihtiyaç sahibi ailelere kurban bağışlarınızı ulaştırmayı hedefliyoruz. 

Bayramlıksız bayram olmaz diye hazırladığımız bayram paketleri ile Filistin, Türkiye, Suriye, Arakanlı mülteci kampları ve Bangladeş’te yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklara bayramlık, bayram hediyeleri ve unutulmaz bir bayram şenliği yaşatıyoruz.

Filistin’de Kurban!

7 Ekim’den beri şiddetini arttırarak devam eden soykırıma maruz kalan Filistinli kardeşlerimizin bu bayram da yanındayız. Filistin/Gazze ve Lübnan’daki Filistin mülteci kamplarında dağıtacağımız kurban bağışlarınız ile Filistin halkının yanında olduğumuzu gösterelim. Filistin’e yapılacak kurban bağışları Gazze'de değişen şartlara bağlı olarak 3 ay içinde Filistin/Gazze ve Lübnan'daki Filistin kamplarına dondurulmuş et ve konserveler halinde ulaştırılacaktır. 

Filistin Kurban Hisse Bedeli: 9.000 TL

Filistinli Çocuklarla Bayram!

Filistinli çocukları yoğun bombardıman ve zorlu hayat şartları altında çocuk olduğunu hatırlamaya ihtiyaçları var. Bayram Filistinli çocukların da bayramı olsun diye hem bayramlık dağıtımı hem de bayram şenlikleri gerçekleştiriyoruz. Gazze’nin içinden temin ettiğimiz bayramlıklar ve Gazze’deki kurumlarımız aracılığıyla yaptığımız şenliklerle Filistinli çocuklara umut oluyoruz.

Yurtdışı Kurban Hissesi Bedeli: 4.250  TL

Bayram Paketi Bedeli: 1.250 TL

S.S.S

1- 2024 Kurban Çalışmaları çerçevesinde hangi çalışmalarda bulunacağız?

Bu yıl Kurban Bayramı faaliyetleri kapsamında yetimler,yetim aileleri ve ihtiyaç sahibi ailelere kurban dağıtımı; ihtiyaç sahibi çocuklarımıza bayramlık- bayram hediyesi dağıtımı ve binlerce çocuğun  bayramın manevi havasını soluyacakları şenlikler düzenleyeceğiz. 

2- Kurban faaliyetlerimizle nelere ulaşmayı hedefliyoruz?

Kurban faaliyetleriyle temel amacımız başta yetimler olmak üzere ihtiyaç sahibi çocukların ve ailelerin Kurban Bayramı’nın bereketini doya doya yaşamalarına vesile olmaktır.

İhtiyaç duydukları beslenme şartlarını yetimlerimize sunabilmek ve her çocuk gibi bayram sabahını heyecanla beklemeleri için bayramlıklarını ulaştırmayı amaçlıyoruz.  

3-  Kurban faaliyetlerini hangi bölgelerde yapıyoruz?

Kurban kesim faaliyetlerini Filistin/Gazze, Lübnan’daki Filistinli mülteci kampları, Bangladeş, Arakanlı mülteci kampları ve Tanzanya’daki yetimhaneler, yetimler ve yetim ailelerinin bulunduğu bölgelerde gerçekleştiriyoruz.

Bu bölgelere ek olarak, bayramlık, bayram hediyesi ve bayram şenliği faaliyetlerini Türkiye, Filistin, Bangladeş, Arakanlı mülteci kampları ve Suriye’deki yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştıracağız.

4- Kurban faaliyetleri yapacağınız bölgeleri, ihtiyaç sahibi çocukları ve  yetimhaneleri tespit ederken nelere dikkat ediyorsunuz?

YEÇED’in çalışma yürüttüğü ya da uzun süreli çalışmalar yapmayı planladığı; savaştan, afetlerden, ekonomik ve diğer farklı krizlerden etkilenmiş bölgelerde ihtiyaç analizi yapılmakta ve bölgedeki yetimhane ve yetim aileleri önceliklendirilmektedir. Bunun dışında, bölgenin ulaşılabilirliği, güvenliği ve dağıtımın raporlanabilir şartlar altında yapılabilmesi önem arz etmektedir.

Sosyal hizmet uzmanlarımız çocukların ve ailelerinin  sosyo-ekonomik durumlarını, sosyal yardıma erişebilirliklerini göz önünde bulundurarak tespitler yapmaktadır. 

Çalışma yapmak istediğimiz diğer bölgelerde ise irtibatta olduğumuz partner kuruluşlar sayesinde bölge hakkında öncelikle detaylı bilgi topluyor topladığımız bilgiler ve kurumsal ilkelerimizi göz önüne alarak partner kuruluşlarımızla istişareler gerçekleştiriyoruz. Ardından bölgedeki yetim çocuklar başta olmak üzere en dezavantajlı çocukları tespit edilerek dağıtımları gerçekleştiriyoruz. 

Gazze için yürüttüğümüz çalışmalarda ihtiyaçları Gazze içinden temin ediyoruz. 

5- Kurbanlık fiyatlarını nasıl belirliyoruz?

Bangladeş, Arakanlı mülteci kampları ve Tanzanya’da yapmayı planladığımız kurban kesim faaliyetleri için bölgelerdeki kurbanlık fiyatlarını araştırıp ortalama bir fiyat belirliyoruz. Ortalama fiyat bize tek bir fiyatla kurban kesim faaliyetimizi duyurma imkanı sağlıyor. 

6- Yardım kuruluşlarına vekalet verilebilir mi?

İhtiyaç sahibi bölgelerde kurban kesim işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yardım kuruluşlarına vekalet verilebilir. Derneğimize vermiş olduğunuz vekalet ile kesilen kurbanlar, amacına ve usulüne uygun şekilde kesilip başta yetim ve yetim aileleri olmak üzere ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. 

7- YEÇED’e nasıl vekalet verebilirsiniz?

Vekalet ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere kurban kesmek isteyen kişiler, belirlenen kurban bedelini derneğimize ulaştırırlar. 

Vekalet için gerekli olan şey kişinin niyetidir. Vekaletin sözlü olarak ifade edilmesi gerekli değildir. Kurban kestirmek için bağış yapılması da bir niyet beyanıdır.

8- Vekalet verdiğiniz andan itibaren süreç nasıl işler?

2024  Yılı Kurban Bayramı için belirlediğimiz hisse bedelinin fiyatı 4.250 TL’dir. Belirlenen kurban bedelinin  derneğimize bağışlanmasının ardından vekaletinizi aldığımıza dair bir sms tarafınıza iletilir. 

Kurban kesimleri bayramın 3. günü ikindi vaktine kadar devam eder. 

Kurban kesimleri tamamlandığında kurbanınızın kesildiğine dair bilgilendiri bir sms tarafınıza iletilir. 

Kurban kesim işlemi esnasında sahada bulunan ekip arkadaşlarımızın geri bildirimleri ve sosyal medyamızdaki içerikler ile siz değerli destekçilerimize şeffaf bilgilendirme içerikleri sunacağız. 

Bu süre zarfında her türlü sorunuz ve almak istediğiniz ek bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

9-Kestiğimiz kurbanın fotoğraflarını yolluyor musunuz?

Vekalet ile kesilen kurbanların kesim durumu sms olarak tarafınıza iletiliyor olacaktır. Ek olarak  bölgedeki çalışma şartlarından dolayı kişiye özel kesim videosu ya da fotoğraf gönderilmeyecektir. Kesim aşamaları, dağıtımlar ve kurban çalışmalarımızın şeffalığı için sosyal medya hesaplarımızdan paylaşımlarımızı yaparken WhsatsApp üzerinden süreç ile ilgili genel bilgilendirici görseller siz değerli destekçilerimize iletilecektir. 

10- Yurt dışından kurban bağışı yapılıyor mu?

Evet https://bagisyap.yeced.org/bagis adresinden bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

11- Kişi kurbanını istediği yerde kestirebiliyor mu?

Kurban hissesini derneğimize bağışlayan kişiler derneğin kurban kesim faaliyetlerini gerçekleştireceği ülkeler içerisinden Filistin veya genel yurtdışı hisse bağışı seçimi yapabilirler.

Kurban bağışı en son hangi güne kadar yapılabiliyor?

Kurban bağışlarını, bayramın 2. günü saat 17.00 'a kadar web sitemizde bulunan Iban adresi üzerinden ya da https://bagisyap.yeced.org/bagis linki üzerinden yapılabilirsiniz.

Akika, adak ve şükür kurbanları da kurban bayramında kestirilebilir mi?

Kurban bayramı içerisinde akika- adak ve şükür kurbanı kestirmek için derneğimize bağışta bulunabilirsiniz.

9377 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 10,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
9383 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 50,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
9388 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 70,00 ₺ olarak ücretlendirilir.

Son Haberler

Desteklerinizle Bir Çocuğa UMUT olacağınızı unutmayın!

© 2023 Yeryüzü Çocukları Derneği. All Rights Reserved.