Bağış Hattı: 0 212 909 20 45
"Bir Çocuk, Bir Dünya Kurar"

Sıkça Sorulan Sorular

YEÇED Hakkında
1. YEÇED ne zaman kuruldu ve amacı nedir?
Yeryüzü Çocukları Derneği savaş, çatışma, göç, doğal afet ve krizlerdenden etkilenmiş çocuklar başta olmak üzere hakları risk altında olan çocukların iyi oluş hallerini desteklemek amacı ile 25.08.2016 tarihinde kurulmuştur.

2. Faaliyet alanlarınız neleri kapsıyor?
Çocuk Koruma ve Savunuculuk
Sosyal Yardım
Eğitim
Psikososyal Destek
Afet ve Acil Durum Yönetimi
Geçim Kaynakları Oluşturma

3. YEÇED çalışmalarını nerelerde yürütüyor?
Yeçed çalışmalarını 11 ülkede yürütmektedir.
· Türkiye
· Suriye
· Yemen
· Filistin (Kudüs ve Gazze)
· Sierra Lione
· Pakistan
· Fas
· Afganistan
· Libya
· Lübnan
· Sudan

4. Yardım toplama izniniz var mı?
T.C. İstanbul Valiliği’nin 23.06.2022 tarih ve 249271 sayılı olurları ile 1 yıl süreli yardım toplama izni, 08.09.2023 tarih ve 498421 sayılı olurları ile 1 yıl daha uzatılmış olup “23.06.2022- 22.06.2024” tarihleri arasında 1 yıl süreyle Türkiye genelinde yurt içi yardım toplama iznimiz bulunmaktadır.
Bağış Kabul İşlemleri Hakkında
1. YEÇED’e nasıl bağış yapabilirim?
Bağışınızı sitemizde bulunan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz. Online bağış sistemi ile internet üzerinden bağış yapabilirsiniz. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Dernek merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz. Bağış yaparken açıklama kısmına bağış amacını (zekat, sadaka, serbest, kampanya adı vb), adınızı, soyadınızı ve cep telefonu numaranızı yazınız. Yapılan bağışlar, bağışçının şartına uygun faaliyet alanları için kullanılır.

2. Ayni bağış kabul ediyor musunuz?
Toplu şekilde yapılacak olan ve daha önce hiç kullanılmamış kıyafet, ayakkabı, battaniye, paketlenmiş gıda, oyuncak, kırtasiye ürünleri gibi ayni yardımlarınızı kabul ediyoruz. Derneğimize iletmek istediğiniz ayni bağışlar konusunda 0212 909 20 45 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3. Bankalar veya online bağış yoluyla yaptığım bağışın ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?
Bağışınızı yaparken açıklama kısmına yazmış olduğunuz cep telefonu numarası veya e-mail adresine bağış bilgileriniz iletilir. 0212 909 20 45 numaralı telefonu arayarak bağışınızla ilgili bilgi alabilirsiniz.

4. Bağışlarımı düzenli ödeme talimatı ile yapabilir miyim?
Online bağış ödeme sitemizde otomatik bağış seçeneğinden düzenli ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Ek olarak bankanız ile görüşerek düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.

5. Yurt dışından nasıl bağış yapabilirim?
Yurt dışından yapacağınız bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT olarak ya da online bağış sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

6. Hangi sms kodlarıyla bağış yapabilirim?
9377 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 130,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
9383 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 50,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
9388 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 150,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
Gönüllü Çalışmaları Hakkında
1. Nasıl gönüllü olabilirim?
GÖNÜLLÜ FORMU ‘nu doldurarak gönüllü olabilirsiniz. Form dolduranlar, gönüllü buluşmalarına katılarak veya bireysel görüşmeler sonrası whatsapp gönüllü gruplarına eklenerek YEÇED gönüllüsü olur.

2. Gönüllülere yönelik çalışmalarınız nelerdir?
Gönüllü çalışmalarına web sitesinde “Gönüllü Faaliyetleri Gönüllü Faaliyetleri ” kısmından veya 0544 620 94 14 numaralı telefon hattımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

3. Gönüllülere yönelik faaliyetlerinizden nasıl haberdar olabilirim?
Gönüllü olduktan sonra haberleşme gruplarına dahil olarak veya yecedorg sosyal medya hesaplarımız ve Yeryüzü Çocukları Derneği whatsapp duyuru kanalımız üzerinden duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

4. Gönüllü olduğumda haftalık ne kadar vakit ayırmalıyım?
Gönüllü olmak için belirli herhangi bir vakit ayırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Duyuruları takip ederek vaktinize uygun çalışmalara katılabilirsiniz.

5. Deprem bölgesine YEÇED gönüllüsü olarak nasıl gidebilirim?
Deprem bölgesine düzenli bir gönüllü gönderimimiz bulunmamaktadır. Duyuru gruplarında bulunan YEÇED gönüllüleri, ihtiyaca göre çeşitli faaliyetler için deprem bölgesi çalışmalarına katılabilir.

6. Hangi illerde faaliyetleriniz var?
Dernek İstanbul merkezli olup, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Sakarya illerinde faaliyet göstermektedir.
Çocuk Sponsorluğu Hakkında
1. Kimler Çocuk sponsoru olabilir?
Bir kişi, aile, kurum, sınıf, arkadaş grubu, ya da okul Çocuk Sponsorluk Sistemi kapsamında dilediği kadar çocuğa sponsor olabilir.

2.Çocuk Sponsorluğu kapsamında her ay düzenli destek alacak çocuklar nasıl belirleniyor?
Türkiye’de sosyal hizmet uzmanlarımız, çocukların ebeveyn kaybını, ailelerinin sosyo-ekonomik durumlarını, sosyal yardıma erişebilirliklerini göz önünde bulundurarak desteklenmeye ihtiyacı olan çocukları, sponsorluk sistemimize dahil ediyor. Bu çocuklar genellikle ekonomik zorluklar içinde yaşayan, temel ihtiyaçlara, eğitim ve sağlık imkanlarına erişimleri kısıtlı olan çocuklardan oluşuyor. Çocuk Sponsorluğu çalışması yaptığımız diğer bölgelerde ise irtibatta olduğumuz partner kuruluşlar sayesinde bölge hakkında öncelikle detaylı bilgi topluyoruz. Elde ettiğimiz bilgiler ve kurumsal ilkelerimiz göz önünde bulundurularak partner kuruluşlarımızla istişareler gerçekleştiriyoruz. Ardından bölgedeki en dezavantajlı çocuklar tespit edilerek sponsorluk bünyesinde desteklenen çocuklar içerisine dahil ediliyorlar.

3. Sponsoru olduğum çocuğun bilgileri benimle paylaşılacak mı?
Sponsoru olunan çocukların bilgileri (ad, soyad, doğum tarihi, yetim olma durumu, kardeş sayısı, milliyeti, yaşadığı yer) çocukların mahremiyetleri ve Kişisel Verilerin Koruması Kanunu’na hassasiyet gösterilerek bağışçımız ile paylaşılır.

4. Bir çocuğun sponsoru olmak için ne kadar süreyi taahhüt etmek gerekiyor?
Bir çocuğun sponsorluk bedeli 700 TL’dir. Sponsor olma süresi en az bir yıldır. 1 yıl boyunca devam eden sponsorluk, çocuğun maddi istikrarı hissetmesine ve belirsizlikten uzak, güven ortamında olduğunu düşünmesine yardımcı olur.

5. Çocuk Sponsorluk Sistemi’nde desteklenen çocukların yaş sınırı nedir?
0-14 yaş aralığında desteklenmeye ihtiyacı olan çocuklar Çocuk Sponsorluğu sistemine alınır ve ilk girişleri yapılır. Okula devam etmesi koşuluyla 18 yaşına kadar desteklenmeye devam edilir. Bu sürede sponsorun desteklemeyi bırakması durumunda başka bir sponsor ile eşleştirilir.

6. Birden fazla çocuğa sponsor olabilir miyim?
Dilediğiniz zaman sponsoru olduğunuz çocukların sayısını artırabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0212 909 20 45 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

7. Bir çocuğa nasıl sponsor olabilirim?
BURAYA TIKLAYARAK Formu doldurabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra ilk 700 TL’lik bağışınızı yatırarak bir çocuğa sponsor olabilirsiniz.
9377 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 10,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
9383 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 50,00 ₺ olarak ücretlendirilir.
9388 SMS Bağış Hattı
Gönderilen her kısa mesaj 70,00 ₺ olarak ücretlendirilir.

Son Haberler

Desteklerinizle Bir Çocuğa UMUT olacağınızı unutmayın!

© 2023 Yeryüzü Çocukları Derneği. All Rights Reserved.