Öğrenci ve Gönüllülerin Dilinden | 2019-2020 Mentörlük Projesi

Cemre Okyay

Bu sene Yeryüzü Çocukları Derneği ile tanışmak benim için bir ‘hediye’ niteliğinde. İstanbul’a geçen yaz taşındım. Hem hiçbir yeri bilmiyor hem de hiç kimseyi tanımıyordum. Yaz boyunca gönüllü faaliyetlere katılabileceğim bir yer ararken instagramda karşıma çıktı YEÇED.

Mentörlük Projesi için başvuruların başladığını öğrendiğimde çok sevinmiştim fakat nelerle karşılaşacağımı bilmemenin ve kimseyi tanımıyor olmanın kaygısıyla adım atmıştım derneğe.

Betül hoca mülakatıma girdiğinde; ‘Sizin için ‘’çocuklar’’ ne ifade ediyor? diye sormuştu. Açıkçası ilk başta kolay gibi görünen bu soru beni oldukça zorlamıştı. Hala zaman zaman bu soru aklıma geliyor ve yanıtlamaya çalışıyorum.

Sonrasında çocuklarla her hafta yaptığımız dersler başladı, toplantılara katıldık, geziye gittik, koronavirüsten sonra da mukabele ve online dersler yaptık… Öyle güzel insanlarla tanıştım ve çocuklarla benim için eşsiz kıymette olan öyle zamanlar geçirdim ki, ne zaman hatırlasam
şükrediyorum…

Her çocuğun kendine has özelliklerinin olduğunu, Suriyeli ailelerin çocuklarına dinimizle ilgili temelleri yaşayarak vermelerinin çocuklardaki olumlu etkisini, fedakar-iyi niyetli ve özverili insanlarla birlikte bir şeyler yapmaya çabalamanın değerini bu sene yaşayarak anladım.

Esenyurt’ta mentör, Küçükçekmece’de pdr sorumlusu olarak birçok öğrenciyle kesişti yolum. Onlara biraz olsun faydalı olabilme niyetiyle başladığım bu süreci aynı zamanda onlardan çok şey öğrendiğimi fark ederek bitiriyorum…

Bu değerli projede emeği olan herkesten Allah razı olsun…

Halenur Demir

Bir vesileyle yollarımız kesişti Yeçed’le. Hem manevi hem gelişim açısından çok şey kazandım.  Hepsi birbirinden güzel, umut dolu çocuklarımızı, dolu dolu geçirdiğimiz günlerimizi, ara tatil zamanı geldiğinde “Hocam biz ikimiz kursa gelmeye devam etsek olmaz mı?” deyip bana sarılan Reyyan’ı ,  her hafta “Hocam bize nasıl sorular hazırladınız??”  diye heyecanlanan Ahmet’i hiç unutmayacağım. Küçük büyük her sorunumuzla sabırla, özenle birebir ilgilenen Betül hocamıza ve emeği geçen bütün hocalarımıza çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

     Hazar Tumah

Canım öğretmenim sizi çok ama çok seviyorum.

Öğretmenim ağzınızdan ne kadar güzel ipuçlar ve kelimeler çıktı.

Öğretmenim kalbiniz değerli bir elmas gibi size baktığımda iyimser hissediyorum. 

Gülüşünü gördüğüm zaman hayatta umut görüyorum.

Gönlünüz çiçek gibi

Aklınızdan çok fazla ifade buluyorum.

Sesinizde güzel melodiler duyuyorum.

Gerçekten size çok teşekkür ediyorum.

Emine Umaç

Merhaba YECED ailesi, derneğe ilk kayıt için geldiğimde çok heyecanlı ve kendimden emin olamayan bir tavrım vardı. Yapabilecek miyim nasıl bir ortam olacak, öğrencime faydalı olabilecek miyim gibi endişelerim vardı. Neyseki, ilk gün geldi ve büyük bir heyecanla derneğe gittim. Sonra güzel oyunlar oynadık, tanıştık hatta dans ettik. Sonra tatlı, güzel öğrencim Tesnim ile ilk dersimizi yaptık. Ve endişelerimin çoğunun boşa çıktığını gördüm. Şimdi geriye baktığımda zaman çabuk geçti, bir sürü hatıramız oldu. Ve şimdi ben iyiki derneğe gittim ve projeye katıldım diyorum. Tesnim ile tanışmak ise bu projenin bana vermiş olduğu en güzel şeylerden biriydi. Tabiki bunun dışında tanıştığım diğer bütün

güzel insanlar da beni çok mutlu etti. Şimdi projeyi bu dönem için sonlandırıyoruz ama eminim ki aramızda kurulan o sevgi bağları sonlanmayacak ve sonsuza dek bizimle en azından bir hatıra olarak kalacak. YECED ile bir yıldan sonra, şimdi daha farklı bir Emine’yim, Tesnim’den, diğer öğrencilerimizden, mentörlerimizden öğrendiğim birçok şey var. O yüzden emeği geçen bütün YECED sorumlularına, mentörlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ederim. İnşallah, daha güzel sağlıklı günlerde tekrar karşılaşmak dileğiyle. Sağlıcak kalın YECED ailesi 🙂

Serra Erel

 

İlk defa gönüllülük mülakatına geldiğim zaman hissetmiştim, Yeryüzü Çocukları Derneği’nin hayatımda çok önemli bir yerde olacağını. Varoluş amacı, yaptığı çalışmalar ve çocuklara kendi evlatları gibi titizlikle yaklaşmaları beni buraya en çok bağlayan şeyler olmuştu. ‘Bu çocuklar hepimizin’ fikri gün geçtikçe büyüdü içimde. Mentörlük projesi başlamadan önce bizi tâbi tuttukları eğitimin içeriğinden ne kadar kaliteli bir ekiple birlikte olduğumu anlamıştım. Sadece Suriyeli çocukları değil onlarla ilgilenen gönüllülerini de özellikle psikolojik ve mental açıdan oldukça besleyen gerçek bir yardım kuruluşuydu burası. Ast üst ilişkisinden çok uzak bir kardeşlik bağı hakimdi herkes arasında. 

Mentörlüğümü Küçükçekmece’deki grupla yürüttüm. Kendi sorumluluğumdaki öğrencimin dışında tüm çocuklarla çok eğlendik çok güzel anılar biriktirdik. Her cumartesi sabahı büyük bir heyecanla 1,5 saatlik yolu tepmiş olmanın insan olabilme çabasında önemli bir yere sahip olduğunu anladım. İçimizde keşfedilmeyi bekleyen yardımlaşma ateşinin derhal farkına varıp o ateşin etrafında yığınlar oluşturmalıyız çünkü hayat çalıştığını tüketmekten çok daha fazlası.. Dünyada bir anlık gülüşümüze muhtaç binlerce insan olabilir ve o binlerce insana ulaşmak için önce bir kaçına ulaşmamız gerekir. Bizi bu bir kaç yavruyla böyle güzel bir dernek vasıtasıyla buluşturan Allah’a şükürler olsun. Bu vesileyle Yeryüzü Çocukları derneğine emek veren herkese ve yeryüzündeki tüm çocuklara teşekkür ederim. 

Tesnim Halil

Dernekte ilk geldiğimde çok mutluydum çünkü yeni arkadaşlar yeni öğretmenler tanışıcam ve ben çok heyecanlıydım sonra bir öğretmen gelip benimle tanıştı ve ben mutlu oldum. Öğretmen ad=Emine hocaydı.Birlikte resim yaptık çok eğlendik o kadar mutluydum ki anlatamam Emine hocayla geçirdiğim günler çok güzeldi. Betül abla ilk tanıştımda çok mutlu hissettim. Çünkü Betül abla yanında çok mutlu hissediyorum Betül ablayı çok seviyorum Betül abla altın kelebek gibidir.  

 

Betül Duman

 

Bu kadar kötülüğe karşın yapılacak bir şeyler olmalı düşüncesiyle arayışa çıkmışken karşıma çıkan Yeçed.Sadece iyilik yapmak amacıyla bir araya gelen insanlarla birlikte olmak muazzam bir duygu.Çocuklardan her zaman öğrenilecek şeyler var. Her hafta öğrencim Ömer ile bir araya gelmek aklımdaki tüm dertleri unutturuyordu bana. 

Gönüllülük dünyadaki en harika şeylerden biri olmalı!

 Bu projede emeği geçen herkese, özellikle güzel enerjisiyle farketmeden bizleri motive eden Betül Ünlü hocama, sonsuz teşekkürler…🌿

 

Elif Ekinci

Merhabalar,

Her zaman gönüllülük esaslı toplulukların içinde bulunmayı çok istemiştim ve bu benim ilk gönüllülük tecrübemdi. Müthişti. mükemmel bir yıl geçirdim mükemmel insanlarla tanıştım ve en önemlisi Abdullah ile tanıştım. Projenin başında benim öğrencim başka bir çocuktu fakat öğrencimin gelmemesi Abdullah’ın da mentörünün olmaması Abdullah ile yolumuzun kesişmesine sebep oldu. İyi ki de oldu. Abdullah çok özel çok güzel bir çocuk beraber 1 yıl geçirdik ve bana çok şey öğretti Abdullah.

 YEÇED’te bana çok güzel şeyler kattı temiz kalpli insanlar tanıdım. Karşılıksız yapılan güzelliklerin insanın hayatındaki önemini yerini daha iyi anladım. Bu hayatta maneviyatın her şeyden üstün olduğunu öğrendim. İnsanların maneviyatına yatırım yapması gerektiğini öğrendim. Şayet yolum bir daha YEÇED ile kesişmezse bile hayatımda çok güzel bir yer edindi unutulmayacak anılara sebep oldu.

Böyle güzel bir projede olduğum için çok şanslıyım….

 

 

Berna Abdiusta

 Yana yakıla bu dünyada artık bir şeyler yapma ihtiyacı duyduğum vakit tanıştığım Yeryüzü Çocukları için çok mutluyum. Bir gün göçüp gittiğimde ve adımı bilen son kişi de göçtüğünde hiç varolmamış gibi olmak gerçeği, bu dünyada bir insanın hayatına dokunma isteğimi perçinleyip duruyordu. Şükürler olsun bir yerlerden başlamak nasip oldu. Çok kısa vakit geçirdik belki ama gönlüm bir sonrakiler için heyecan dolu.

Umarım çok daha güzel günler geçireceğimiz ve heybemizi iyiliklerle dolduracağımız günlerimiz olur ve yeryüzündeki tüm çocukların yüzünü güldürebilmek bizlere nasip olur.

İyi ki varsın Yeryüzü Çocukları. (Kısacık süremizde fotoğraflar biriktirememenin hüznünü yaşıyorum an itibariyle.) 

  

Merve Özdenler 

Nerden başlasam… İlk hangi duygumdan bahsetsem bilemiyorum. Sanırım önce bir derneğin parçası olmanın mutluluğunu duymuştum, bundan bahsetmeliyim. Kendimizi öncelemeye itildiğimiz bu zamanlarda, tek gayesi başkalarını düşünmek olan bir kurumun parçası olmak bana yapmam gerekenleri farkettirdiği için gerçekten mutlu olmuştum. Sonra ilişkiler girdi işin içine. Güzel insanlar girdi. Önce dernek gönüllüleriyle tanıştım sonra çocuklarla. Her birinin zihnimde renkli renkli odaları  var. Her bir anımızda bu odalar büyüyor içindeki cümbüş artıyor. Sonra bu etki benim işime, dostluklarıma, aileme yankılanıyor ve ben farkediyorum ki bu aile içinde oldukça benim hayatım daha güzel. Vermeye gelmişken bir bakıyorum gönlüm dolmuş taşmış. Bir gönüllü daha ne ister…

Canım YEÇED ailem iyi ki varsınız.  

 

Abdullah Mustafa

 

Sevgili öğretmenim

İnan sen bir ışıksın

Yanarsın gece gündüz

Aydınlatırsın bizi

Doğruyu, güzelliği bana sen öğrettin

Çevreni aydınlatırsın

Bir mum gibi yanarsın

Anne baba gibisin

Bizi bağrına hep basarsın

 

Betül Başyiğit

 

Derneği sosyal medyada görünce takibe almış, mentorluk projesi ilanı için şöyle bir mail atmıştım: ‘Çocukların eğitimi konusunda yaptıklarınızı destekliyor, güzel çalışmalarınızın bir parçası olmak istiyorum.’ Tanıdıkça hayranlık duyduğum ve birçok gönle yuva olan canım Yeryüzü Çocukları… Anı köşesi oluşturacağız denilince ben de bir şeyler bırakmak istedim bu köşeye. Aldığımız eğitimin ardından iyice meraklanmış ve çocuklarla bir araya gelmeyi heyecanla beklemiştim. Benim için uzun, yenilikleri barındıran ve nelerle karşılaşacağımı bilmediğim bir yolculuktu ve yol arkadaşlarım aynı yola baş koymuş, aynı hassasiyetlere sahip çok değerli insanlardı. Çocukların coşkuyla o salondan girişini unutamıyorum. Evet, tam olarak olmak istediğim yerdeydim. Şimdi geçen zamana dönüp bakıyorum da hayatımın en güzel anlarını burada yaşamışım. Her hafta bir araya gelişimiz, bir şeyler paylaşıyor olmamız, vakit geçirmemiz çok anlamlı,Ev ziyaretinde Suriye kahvesi ikram etmişlerdi. Benim için inanılmaz bir tecrübeydi. Hem öğrencimin ailesi ile tanışmak hem de farklı bir kültüre misafir olmak çok keyifliydi ☺ 

Sadece ders çalışmadık tabii. Bol bol sohbet ettik, oyunlar oynadık. Çocukların ağzından onların kültürünü dinlemek, hayata onların gözünden bakmak çok heyecan verici olduğu kadar çok da öğreticiydi. Burada güzel insanlarla olmaktan, derneği tanımaktan o kadar mutluyum ki . 

  Dönem sonu etkinliğimizde Artık birbirimizi daha iyi tanıyorduk. Zamanla dernekteki diğer hocalar ile de muhabbetimiz arttı, dernek güzel insanları tanımamıza vesile oldu. Herkesin yüreğinde taşıdığı sevgisi, umudu, coşkumuz bir şeyleri mümkün kılıyordu. Bu güzel yolda beraber olduğumuz için Yeryüzü Çocukları ailesine çok teşekkür ederim. Güzel işlerde bizlere de vesile oluyorlar, Allah razı olsun. Derneği yeni tanıdım belki ama iyi ki tanıdım dediğim ve her anına şükrettiğim bir oluşum. Bu ailenin bir parçası olmak da beni çok mutlu ediyor. Sizleri tanımak çok güzel. 

Ara tatilde Üsküdar gezisi yapmıştık. Muhammet’in kardeşi de bizimleydi. Beraber gezmek çok keyifliydi. Onların da eğlendiğini, mutlu olduğunu görmek beni çok sevindirdi. Vapura binmek, martılara simit atmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Onların gözünden İstanbul çok başka bir İstanbul’du. Güzel, eğlenceli ve öğretici bir gündü. Teşekkür ederim Muhammet, bana tüm kattıkların için. Her Pazar günü geldiğin, hatta sohbet etmek için erken geldiğin için☺ 

Buna değinmesem olmazdı sanırım varlığını ve sevgisini yüreğimde hissettiğim güzel insanlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çocuklarla uzaktan İngilizce dersi yapmak için bir araya geldik. İngilizce hep hayatımın içindeydi. Çocuklara bu anlamda destek olma fikri de benim için çok anlamlıydı ve özeldi. Çocuklardan da aynı ilgiyi görünce çok mutlu oldum. Derslerimiz çok güzel ve keyifli gidiyor şükür ki. Hepsini de çok ama çok seviyorum. Bizi bir araya getirip, yolumuzu kesiştirenlerden Allah razı olsun.

Sevgili Betül  hocamın da dediği gibi ‘’Sevgi her şeyin üstesinden geliyor.’’. Var olan gönül bağımızın daim olmasını temenni ederek bir an önce kavuşmayı, daha nice güzel çalışmalarda beraber olmayı, nice çocuğa, gence ulaşabilmeyi diliyorum.  Nasibimde olana her gün şükrediyorum. Beraber nice yıllarımızın olması dileklerimle. 

 

Rama Masoud

Öncelikle bütün hocalarıma teşekkür etmek istiyorum çünkü bizimle hayatlarını paylaştıkları için bize dersler verdikleri için bizimle aynı yolda devam ettikleri için herzaman bizimle kalacakları için ve bizim geleceğimize kattıkları için onlara çok teşekkür ediyorum onlar olmasaydı ben ve bütün arkadaşlarım buraya kadar gelemezdik hayatımızı böyle sürdüremezdik o yüzden onlara bir daha çooooook teşekkür edrim herşey için ve sizi çooook seviyorum ❤️🌹

Nurgül Bölükbaşı

En başından anlatmam gerekirse kendimi geliştirmek icin başka bir vakifta görüşmeye gitmistim bundan 10 ay önce lakin orda tanıştığım guzel bir insan sayesinde Yeced ile tanıştım ve diger vakifa kabul edilmedim ama iyi ki orda bulunmusum da Yecedle yolum kesismis diye Rabbime cok

sukrettim. Hayatımda benim icin nasip kelimesi boylece bi deger daha kazanmis oldu. Mulakata görüşmeye geldiğimde cok degerli hocalardan çocukları fikirleri Yecedi dinledim. Daha sonra kabul edildim Küçükçekmece mentorluk projesinde iki tane harika çocukla bir seruvene başladık. Benim bi kac ay maddi manevi sorunlarim vardi her insanın hayatinda olduğu gibi ama o donemde bana cocuklar ve YEÇED ilac gibi gelmişti . Cocuklarla birlikte bende cok sey öğrendim cok degerli

hocalardan eğitimler aldık. Benim gibi kendimden birseyler gördüğüm insanlarla tanıştım. Cocuklarla anılar biriktirdik ve guzel vakitler geçirdik benim icin hayatımda gecirdigim en guzel zamanlardi. Ayni zamanda bir egitimci adayi olarak da bu bilinçte olmaya calisarak cocuklara destekte bulunmak

istedim. Yeri geldiğinde bazi derslerde kendimi yetersiz gördüm bunun için üzüldüğümde oldu bazende cocuklarla benimde birseler öğrendiğim kendime bilgiler kattigim oldu. Bu süreçte

profesyonel bir ekiple çalışmak bizim için cok önemliydi sorun oldugunda Betul hocam her seferinde olgunlukla sabirla cevap verdi . Ozellikle kendisine emegi geçen her gonulluye butun egitimcilere ve en basta guzel yeryuzu cocuklarina cok teşekkür ederim iyi ki sizi tanimisim ve ailenizin bir parcasi

olmuşum teşekkür ederim hersey icin. Rabbim sizlerdrn razi olsun Allaha emanet olun.

Reyyan Muhammed

 

Teşekkür Ederim Umut Ağacım 

Matemetik ingilizce fen

Sınıftam anlamayan tek ben

Anlamasamda çalışıyorum 

Sabah akşam öğlen 

 

Bir gün evdw oturuyorduk  annemle ben 

Kursa yazdıracağını söyladi

Havalara uçtum birden 

Umudum olacak kişiyi bekledim bir başıma ben 

 

Umut ağacım doğdu pazar gününde

Beklarken çıktı birden önüme

Merhaba adım Ayşegül şentürk

Dedi birden 

 

O günden sonra yükseldi notlarım birden

Evet kurs bitmiş olabilir 

Ama o bitmedi kalbimde

Teşekkür Ederim Ayşegül Şentürk hocam

Sultan Akkaş

Merhabalar,

2019 da YEÇED ailesine bir vesile ile katıldım. Maliye bölümü mezunuyum ve daha önce hiç öğretmenlik tecrübem olmamıştı fakat çocukları seviyordum. Daha önce buna benzer bir proje de gönüllü olarak çalışmak istemiştim fakat nasip olmamıştı. Çocukların hepsi çok kıymetli, çocukken edindiği tecrübeler ve yaşayışlar yetişkin olduğunda onların karakterini belirliyor. Bu programla bir çocuğun gönlüne dokunmak nedir şimdi daha iyi bildim. Benim için çok dolu dolu bir dönemdi ve bu yılımı anlamlı kılan başta öğrencim Ennas olmak üzere tüm YEÇED ailesine teşekkür ederim.

 

Kübra Coruk

 

 Bir vesileyle kabul edildiğim mentörlük projesi benim için yeri tarif edilemeyen bir etkiye sahip. Gittiğimde beni karşılayan güzel insanları görmek, o enerjiyle başlayıp öğrencimle vakit geçirmek, bahçede top oynayıp, eğlenip, çokça öğrenmek, kedilerimiz… Samimi insanlarla bir arada bulunmak bence büyük bir ayrıcalık. Orada güzel arkadaşlıklar edindim, hiç unutamayacağım çocuklarla tanıştım. Betül’e de ayrıca teşekkür etmek istiyorum, bütün samimiyeti ve içtenliğiyle her zaman yanımızdaydı. Güzel çocuklarım, her daim yolları açık olsun.

Merve Koca

Nasıl anlatsam bilemiyorum içim içime sığmıyor demiş ya Barış Manço şarkısında bende aynısını söylemek istiyorum. O kadar güzel bir duygu ki böylesine güzel bir projede var olabilmek. Öyle güzelliklere sebep oluyor ki o kelebek etkisi.   

 

Emel Kurdiye

Sevgili öğretmenlerim,

Değerli arkadaşlarım,

Bugün sizlerle yeçedin yıl sonu veda mektubu yazacağım.

İlk önce herkese çok teşekkür ederim. Yani siz olmasaydınız ben ne yapacağımı bilmiyorum. Siz bana okumama, yazmama, her şey yapmama yardım ettiğiniz için kalbimden teşekkür ederim herkese.

 

 

 İ. Ahmet Kutkuru 

 

Her veda yeni bir başlangıçtır bunu biliyoruz ama her veda elbette üzer 🙂 biz umudun tohumlarını hep beraber attık bu kardeşlik projesiyle ve benim payıma düşen kardeşim salimdi

İnsan hayatı hep basamaklarla hep geçitlerle doludur sen benim bu hayat basamağımda denk geldiğim en güzel şeylerden birisin salim kardeşim 😊

Seninle sabah namazı kılmak, felafel yemeye gitmek (çok doyurucuydu bidaha yapalım 😂 )

Lehçe konuşmaya çalışmak, halı saha maçlarını izlemek  çok güzeldi …

Rabbım yolunu açık etsın ve kalbın gıbı güzel ınsanlarla karşılaştırsın salımcım …

Tekrar biraraya gelebilmek duasıyla.

Allah’a emanet ol 😊

 

Berkem Aydoğdu

Yeçed’le tanıştığım günden beri kendime, gelişimime kattığım şeylerin haddi hesabı yok. Burada tanıştığım bütün arkadaşlarım, kendileri küçük yüreği büyük çocuklarımız ve onlarla geçirdiğim zaman öyle kıymetli ki benim için. Kendimle gurur duyacağım bir şey yaptığım için bu fani ömrümde hep şükrediyorum ve bu anları hep bir kalp sıcaklığı ile hatırlayacağım. Bu şekilde vedalaşmak içimize hiç sinmese de en kısa zamanda tekrar görüşebilmek, birbirimize doyasıya sarılabilmek ümidi ile.

Başta Betül Ünlü hocama naif ve kibarlığı ile tüm bu süreci başarıyla yönettiği ve başımız sıkıştığında koşarak gittiğiniz isim olduğu için, daha sonra cânım öğrencilerim Beşer ve Abdüllatif’e yüzümde neden oldukları her tebessüm için, bize bir araya gelebilme fırsatı veren tüm Yeçed gönüllülerine teşekkür ederim

 

  

 

 Şeyda Düzgören

Yeryüzü Çocukları ailesinin bir üyesi olarak yazıyorum bunları ve bu aileden olmanın bende yarattığı mutluluk ve minneti bir nebze olsun anlatmak istiyorum. Yolum geçen yıl adıyla kesişen bu dernekte güzel işlere vesile olmak bu yıl nasip oldu. Her geçen günle yeni bir dünyaya uyandık bu işlerle. Bir çocuğun gülümsemesinin kaynağı olmayı veya böyle bir kaynak ortaya çıkarmayı hep istedim. Çünkü biliyorum dünyanın nefretinden, zulmünden veyahut aşırıya giden her eyleminden en çok zarar gören çocuklar oluyor. Ancak bilinmesi gereken bir diğer şey de şu ki o çocuklar savunmasız değil ve hiçbir bağları olmayan güç gösterilerine karşı göğüslerinde tertemiz bir dünya taşıyorlar. Bu dünyanın kirlenmemesi için yapılacak tek şey o temizlikle mukabele ederek çocuklara yaklaşmak. Buna aracı olan Yeryüzü Çocukları eksik olmasın ve eksik etmesin bizleri ailesinden. Bugün bu uğurda atılan her adımın, beraberinde taptaze adımlar getirmesini diliyorum.

 

Ayşegül Şentürk

 

Merhaba

Benim YEÇED ile tanışmam arkadaşım vesilesiyle oldu ve şuan İyi ki! diyorum. Projeye başladığım ilk zamanlarda kafamda birçok soru işareti vardı. Projeye başladığım gün Reyyan ile tanıştığımda  kafamdaki soru işaretleri tümüyle son buldu.  Kendimize bir yol planı oluşturduk ve derslerimizi daha da ciddiye aldık. Reyyan” sınavım var” dediğinde onunla birlikte bende heyecanlandım . Reyyan ile hep empati içindeydim ve hayata onun bakış açısıyla baktım .” Başaramam”  dediğinde ona hep umutsuz olmamasını ve gerçekten istediğinde ve çalıştığında her zorluğun üstesinden geleceğini öğretmeye çalıştım . O da bana inandı, güvendi. Biz birlikte BAŞARDIK…

Reyyan çok akıllı ve yardımsever bir çocuk. Çok güzel bir kalbi var ve o kalbin  içinde de dünyalar kadar sevgi… 

Bu bir yıllık süreçte birbirimizden çok şey öğrendik. Reyyan benim hayata çocuk gözüyle bakmamı sağladı…

Öğrenmeye olan ihtiyacı ve anlayışı bizim hep motivasyonumuzu yükseltti. Ben geriye baktığımda YECED ile ilgili güzel hatırlayacağım bir sürü anım oldu…

Umarım bende Reyyan’ın hayatında güzel izler bırakabilmişimdir…

Bu süreçte her daim yanımızda olan Betül hocam…İyi ki varsınız… Biz mentörlere kendimizi hiç yalnız hissettirmediniz…

Ve sevgili mentör arkadaşlarımla da güzel bir uyum yakaladım ve mükemmel bir ailem oldu….

 YEÇED ailesinin mensubu olmaktan çok mutluyum…

 İYİ KI YEÇED

 

Yezen İsmail

Merve hocam sizi çok seviyorum. Kursta ne kadar güzel günler geçirdik beraber ve ne kadar eğlenceli vakitler. Size çok teșekkür ederim her șey için. Her pazar sizinle görüșyorduk beraber yemek yiyorduk.

 

 

          Betül Vural 

YEÇED de bu projede bulunmak benim için çok kıymetliydi. Öğrencimle beraber birbirimize kendimizi anlatmak, tanımak, öğrenmek bunlar çok değerli şeyler. İyi ki bu projede var olmuşum, iyi ki gelmişim, katılmışım çok şükür. Projenin başında bitmesin daha çok var diyorduk, şimdi ise bütün o geçen zaman gözlerimizin önüne geliyor ve şükretmemize vesile oluyor.

Öğrencilerimizi adeta çocuklarımız gibi görüyorduk. Benim çocuğum bugün geç gelecekmiş gibi cümleler kuruyorduk bir ara iki çocuğumuz tartışırken gönüllü mentörlerimiz gayri ihtiyari kendi çocuklarını koruyup ayırmaya çalışıyorlardı sonra bunu fark ettiğimizde birbirimize bakıp gülüyorduk. Bu proje bana çok şey kattı, çok güzel, samimi, gönlü güzel insanlar tanıdım.

Allah tüm mentörlerimize hayırlı kapılar açsın, karşılarına gönülleri gibi gönlü güzel insanlar çıksın inşaallah. Bir sıkıntı yaşadığımızda bize yol gösteren, samimiyetle bizi dinleyip problemimizi çözen koordinatörümüz Betül Hocam iyi ki varsınız, Rabbim yolunuzu hayırlı, gönlünüzü ferah eylesin. Ve çocuklar, sizlerle bir yolda kısa sürelikte olsa birlikte yoldaş olmak, sizlerle bir hikaye oluşturmak çok çok kıymetliydi. Allah sizi gönlü güzel insanlarla karşılaştırsın, eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde tamamlamayı nasip etsin inşaallah, her biriniz iyi ki varsınız. Emeği geçen tüm herkesten Allah razı olsun, arka planda bizim için çalışan, eğitimler ayarlayan, raporları değerlendiren, planlamayı yapan… mükemmel ekip yolunuz her daim açık olsun inşaalah.

Bu projenin sonunu bir kelimeyle anlatmak çok zor ama bu kelimelerden birinin ‘samimiyet’ olduğuna inanıyorum. Birbirimizle öyle bir bağ kurduk ki sanki çok önceden ruhlarımız birbiriyle tanışıp muhabbet etmişler gibi. İyi ki gelmişim, görmüşüm sizleri tanıdığım için çok mutlu oldum, hepiniz iyi ki varsınız. Allah’a emanet olun.

Sevgilerimle…